2013 m. gruodžio 17 d., antradienis

KRAŠTOVAIZDIS NUO BEKEŠO KALNO

 
       Tikriausiai kiekvienam vilniečiui, o tikriausiai net ir kiekvienam lietuviui yra pažįstamas Gedimino ir Trijų kryžių kalnas.  Tačiau tik labai mažai Lietuvos gyventojų yra susipažinę su Bekešo kalnu, kuris yra visai šalia ir slepia ne ką mažiau įspūdingą kraštovaizdį.
       Bekešo kalnas yra Vilnelės dešiniajame krante šalia Trijų kryžių kalno, beveik priešais Gedimino bokštą. Bekešo kalną problematiška atrasti vien dėl to, nes niekur nėra nuorodų link šio kalno. Einant iš Bernardinų sodų pusės, padaryti laiptai - labai statūs ir apgriuvę, kas gali atbaidyti smalsuolius turistus. Iš kitos pusės atrasti gali tik vietiniai gyventojai, kadangi keliukas ,,slepiasi" už Vilniaus Užupio gimnazijos pastato ir yra sunkiai pastebimas žmonėms kurie nepažįsta teritorijos.

                                          Bekešo kalva ir bokštas. M. Januševičius.1846 m.

     Pasak istorijos, dabartinis vadinamas Bekešo kalnas, iš tiesų yra buvusi šio kalno papėdė. Bekešo kalnas nuplautas kai XIXa. buvo užpilta Vilnelė . Ant Bekešo kalno kadaise stovėjo mūrinis bokštas/paminklas. Jis buvo pastatytas palaidojus karvedį Kasparą Bekešą.  Prieš mirtį jis pasakė: „Dangus man nerūpi, o pragaro nebijau“. Todėl dvasininkai neleido jo laidoti kapinėse.  Taigi buvo išrinktas kalnas Vilnelės pakrantėje. Bekešo kapas buvo aštuonkampio mūrinio bokšto formos, bet 1838 m. sutrūko penkios šio bokšto sienos, o vėliau nuvirto ir likusios.  
    Gaila, kad apie tokias vietas ne kiekvienas sužino ir  
aplanko jas. Vieta savo kraštovaizdžiu galbūt neišsiskiria labai stipriai nuo Trijų kryžių kalno ar Gedimino bokšto, tačiau visada yra sutvarkyta, o pavasarį visas kalnas pasipuošia alyvų „alėja“.
Vaizdas nuo Bekešo kalno. (nuotr. autorius nežinomas)
                                                                               
                                    


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą